دسته‌بندی نشده

بررسی قیمت طلا و عوامل موثر بر آن 

بررسی قیمت طلا و عوامل موثر بر آن 

مهم ترین عامل تاثیر پذیری بالای قیمت طلا این است که افراد جامعه مایلند در هنگام بروز مشکلات اقتصادی و اجتماعی، سرمایه خود را به خرید طلا اختصاص دهند تا ارزش پول آنها حفظ شود.

این امر به نوبه ی خود موجب شده تا تقاضا برای خرید طلا افزایش یابد و سبب افزایش قیمت آن شود.

همیشه قیمت طلا را از قبل بدانید!

بررسی قیمت طلا و عوامل موثر بر آن چیست؟ همانطور که میدانید از زمان های خیلی دور تا به امروزه از طلا به عنوان مطمئن ترین وسیله امن برای سرمایه گذاری در بین عموم افراد جامعه محسوب شده است.

عموم مردم برای حفظ ارزش و کسب سود پول خود اقدام به خرید طلا و سکه می کنند.

هر زمانی که کوچکترین اخباری همچون ( شیوه بیماری مانند کرونا، اتفاقات سیاسی و اجتماعی مانند نتیجه انتخابات آمریکا) پخش شود، اولین و تاثیر گذار ترین واکنش مربوط به نرخ طلا در راه است.

بررسی تاریخی قیمت این فلز درخشنده و گرانبها به درستی این امر را نشان می دهد. در بازه زمانی خاص ( همانطور که در متن بالا به آن اشاره نمودیم) قیمت و نرخ طلا افزایش یافته و در مواقعی که جوی آرام به کشور حاکم است، ثبات قیمت دارد.

قیمت جهانی طلا وابسته به علل گوناگونی همچون رفتار سرمایه گذاران، قیمت دلار، میزان عرضه و تقاضا می باشد. مهم  ترین علل موثر بر قیمت جهانی اونس طلا عبارتند از:

سیاست های پولی اتخاذی توسط فدرال رزرو

چنانچه در کمیته تصمیم بر این باشد نرخ بهره فزونی پیدا کند، قیمت اونس جهانی طلا کاهش می یابد و در صورت ثبات نرخ تورم، قیمت آن روند صعودی پیدا می کند.

دلیل این امر این است در صورتی که نرخ بهره کم باشد، سپرده های بانکی و سودی که اوراق قرضه دولتی می دهند کمتر از نرخ تورم می باشد.

لذا موجب می شود تا سرمایه گذاران بیشتر زیان ببینند. در چنین شرایطی ترجیح می دهند که پول خود را برای سرمایه گذاری امن مانند خرید طلا تبدیل کنند.

اطلاعات و داده های اقتصادی

دستمزد، نرخ بیکاری، نرخ تولید، داده ها رشد ناخالص داخلی و داده های اقتصادی همگی بر سیاست ها و تصمیمات فدرال رزرو تاثیر گذار می باشد. به فرض مثال: کاهش نرخ بیکاری و افزایش تولید و رشد تولید ناخالص باعث کاهش قیمت این فلز درخشنده می شود.

عرضه و تقاضا

زمانی که تقاضا برای این محصول فراوان باشد، قیمت آن هم افزایش پیدا می کند.هرچه نرخ تورم بالاتر باشد، تمایل افراد جامعه برای سرمایه گذاری افزایش پیدا می کند و این امر موجب شده تا تقاضا برای خرید افزایش یابد و قیمت آن بالا رود.

 صندوق سرمایه گذاری طلا

در واقع این نوع صندوق ها به نوعی سرمایه گذاری غیر مستقیم طلا محسوب می شوند. تاثیر آن بر قیمت این فلز خوشرنگ کم می باشد ولی بی تاثیر نیست. در صورتی که تقاضا برای خرید صندوق سرمایه گذاری طلا افزایش یابد سبب شده قیمت فلز طلا افزایش یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *