اخبار طلا

تاریخچه ای از خرید طلا در ایران

تاریخچه ای از خرید طلا در ایران

تاریخچه ای از خرید طلا در ایران

شاید برایتان جالب باشد که بدانید، کشور ما از لحاظ جغرافیایی در قسمتی از کره ی زمین واقع شده است که به صورت طبیعی دارای ذخایر عظیمی لز فلزات و کانی های با ارزشی همچون طلا میباشد.

همین موضوع نیز باعث شده است تا از لحاظ تاریخی نیز صنعت طلا و جواهرات در ایران بسیار گسترده و هنرمندانه تر از دیگر نقاط جهان باشد و خرید طلا در ایران رواج داشته باشد.

آثار هنری و زیبایی که توسط ماده ی گرانبهای طلا توسط هنرمندان ایرانی ساخته شده اند در تمامی نقاط جهان شناخته شده می باشد و حتی بسیاری از نمونه های آن نیز در موزه های بین المللی و جهانی وجود دارند که به خوبی نشان دهنده ی ذوق و قریحه ی و توانمندی ایرانیان در صنعت طلاسازی کشور میباشد.

اولین استفاده از طلا در ایران

ناگفته نماند که در دوران هخامنشیان برای اولین بار از سکه های طلا در ایران ضرب گردیدند و مردم از آنها برای تجارت و امور بازرگانی خود استفاده میکردند.

اما از نظر اوج شکوفایی قریحه ی هنرمندان و هنر آفرینی آنان با طلا میتوان به سلسله ی ساسانیان اشاره کرد.

شکوه و عظمت دوره ی ساسانی و استفاده ی مردم از ابزار آلات طلا به گونه ای بود که مورخان عرب نیز در کتاب های تاریخ نگاری خود به توانمندی طلا سازان ایرانی اعتراف کرده اند و آنان را پیشتاز هنر طلاسازی خوانده اند.

فرهنگ استفاده از طلا در ایران

هنگامی که به تدریج ایران به قرن بیست صنعت طلا و جواهرسازی گام نهاد، به تدریج فرهنگ مردم نیز دچار دگرگونی های خاصی شد و دیگر زیورآلات و پوشش مردان و زنان، حالت سنتی گذشته را نداشت و بیشتر این موضوع به دلیل رفت و آمد ایران با اروپاییان بود.

البته این دگرگونی باعث تضعیف هنرمندان طلاساز ما نشد و این هنرمندان با الهام گرفتن از سبک هایی جدید و عامه پسند توانستند تولیدات صنعت طلا را به نحوی گسترش دهند و از سبک های طلا سازی جورجیایی و ویکتوریایی و ادواردی کمک بگیرند که تولیدات طلای ایرانی از نمونه های اروپایی نیز پیشی بگیرد.

اصفهان یکی از معروفترین و مشهورترین شهرهایی میباشد که از گذشته تاکنون به دلیل کیفیت بالا و طرح های متنوع طلاهایی که تولید میکند، زبانزد عام و خاص است و امروزه نیز بسیاری از مردم برای خرید طلا در اصفهان، حاضرند مسافت زیادی را طی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *